RA19 med sitt HJ16-lagFoto: Insändarbild

RA19 vidare i USM

I helgen spelades USM för RA 19, födda 2005, och man gick även vidare till nästa steg.

RA 19 HJ16-laget gick vidare till nästa steg i USM. I Ekillahallen väntade
Saga och Hagunda. Två tuffa matcher men man lyckades knipa ett avancemang. Härnäst ska man möta Alunda och Tyresö i nästa steg som spelas i februari. Under november har man även spelat i speciella tröjor för att samla in pengar till mustaschkampen. För varje mål man gjort eller släppt in har deltagarna betalat 10 kronor som gått till insamlingen, oavkortat.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.