Jonathan LundellFoto: RA19

RA19-talangen i landslaget

Joel Lundell från Rosersberg Arlanda IBK har blivit uttagen till innebandylandslaget U19 inför Euro Floorball Tour (EFT).

Turneringen kommer att äga rum mellan den 18:e och 20:e oktober i Raumo och Åbo. För förbundskapten Jonatan Brolin och laget markerar detta den andra U19-landslagssamlingen för hösten, med ögonen inställda på det kommande VM i Schweiz våren därpå. EFT är en fyrnationsturnering och en viktig del i förberedelserna inför det stundande världsmästerskapet.

Brolin betonar att det är en balansgång mellan utveckling och att vinna matcher, där varje steg mot VM är noggrant planerat.
”Det finns en slutplan med allt och det är en trappa som vi ser det för att komma dit. Nu ska vi spela tre landskamper och det kommer börja verkligen bli intressant att se vilka som tar chansen,” säger Brolin.

Brolin påpekar att lägret och turneringen inte bara är prestationsinriktade utan också handlar om att visa resultat, med en mer intensiv bedömning som väntar vid Polish Cup i februari inför VM.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening