Publikfest när Arlanda föll

FC Arlanda hade en tung period i första halvlek som gjorde att de hamnade i 0-3-underläge: - I andra spelar vi ut dem men gör inga mål, sa Aleksandar Iskander till märsta.nu efter matchen.

Omkring 300 åskådare hade tagit sig till Midgårdsvallen för att se Svenska Cupen-matchen mellan FC Arlanda-Gamla Upsala. FC Arlanda inledde respektlöst men GUSK väntade rutinerat ut laget och slog till i omställningarna, i första var Arlanda uddlösa medan Milo Hanna och hans försvar fick plocka ut boll efter boll ur nätmaskorna. En del av målen var resultatet av dåligt försvarsspel medan något annat var ett bra fotbollsmål, hur som helst visade Gusk att man har klass framåt.

I andra pressade Arlanda på och GUSK fick inrikta sig på omställningar, i mitten av halvleken tilldömdes man en straff som Maik Aslan skickade in i nätmaskorna. Därefter flyttade man upp allt och alla, förutom Milo Hanna, men det blev inga fler mål, någon enstaka boll borde man ha kunnat skicka in. Fram för allt i slutminuterna då bollen dansade runt i boxen men till slut rensades undan. Men publiken fick i alla fall se en trevlig fotbollsmatch som innehöll mycket kamp men inte så mycket dramatik då GUSK hade läget under kontroll.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.