Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Publiken tillbaka när Skånela föll

Skånela föll i premiären av Svenska Cupen med uddamålet 28-29 mot Lindesberg inför 150 åskådare i Vikingahallen: - Mest nöjd med publiken och att vi får spela inför publik igen. Synd att vi inte kan ta hem två poäng, sa tränare Jimmy Karlsson efter matchen.

Skånela satte sig självt i ett tufft läge att vinna matchen, redan från start var det underläge, 3-7 efter8 minuter och 11-16 efter 27 minuter. Man kommer ikapp till 18-18 tidigt i andra men släpper på nytt gästerna Lindesberg till tremålsledning. Skånela kämpar sig både ikapp och förbi, som mest leder man med tre bollar med tolv minuter kvar. Sista åtta minuterna förlorar man dock med 4-2 och därmed matchen med 28-29.

Tränare Jimmy Karlsson var inte särskild nöjd efter matchen med annat än att publiken var tillbaka i Vikingahallen för andra kvällen i rad, Skånelas damer spelade ju kvällen innan inför publik.
– Jag trodde vi skulle lösa det när vi vände, men tycker det är för dåligt på många håll, vi släpper in för mycket mål och låter dem komma till lägen för enkelt. Vi vill mycket men det fungerar inte, sa Karlsson.

Målen
Lindberg 7, Ladan 7, Nilsson 6, Östling 2, Lahdo, Tapper, Nielsen, Åkerman, Näslund, Svarén

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.