Vintermarknad förra åretFoto: Valstasatsningen

Programmet klart för Vintermarknad i Valsta

Arrangörerna av Vintermarknaden är klara med programmet för årets marknad som bjuder på musik, dans och pyssel.

Lördag den 7 december mellan klockan 12.00 och 15.00 arrangeras en vintermarknad i Valsta centrum, anordnad av Vi är Valsta i samarbete med Sigtuna kommun och Valsta/Steninge stadsdelsförening. Besökare kan ta del av en mängd aktiviteter, såsom marknadsstånd med hantverk och hembakat, ansiktsmålning, pyssel för barn och specialerbjudanden i butikerna.

Programmet inleds klockan 12.10 med ett välkomnande av Vi är Valsta, följt av julmusik med Håkan och Micke. Sigtuna Kulturskola håller i en dansuppvisning och prova-på-aktiviteter klockan 13.00, och under eftermiddagen kommer tomten på besök mellan 13.30 och 14.30. S:t Georges barn- och ungdomskör framträder med körsång klockan 14.00, innan dagen avrundas med ytterligare julmusik och avslutning klockan 15.00. För att skapa extra julstämning bjuds alla besökare på glögg och pepparkakor under dagen.

Evenemanget är öppet för alla och syftar till att samla invånarna i Valsta för en gemensam och festlig vinteraktivitet.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.