I dagarna höjdes priset på SL-kortet igen: - Vi har bland de billigaste biljettpriserna i hela Sverige, och billigast månadskort av alla nordiska huvudstäder, uppger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) för Sveriges Radio.
SL gör en prishöjning och bland annat kostar månadskortet nu 970 kronor efter höjningen rapporterar Radio Stockholm. Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) uppger för Radio Stockholm att prisjusteringen är under inflationen och sett till medianinkomsten i Stockholm så har priset inte ökat sedan 2006. Få städer i världen kan mäta sig med den kollektivtrafik som finns i Stockholm, menar Tamsons. Enligt SR skulle fyra av tio stockholmare åka miljövänligare om kollektivtrafiken var billigare.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.