Det kan bli en del framkomlighetsproblem på E4:an i samband med vice president Joe Bidens besök. Foto: Daniel Iskander

Presidentbesök påverkar E4:an och Arlanda

USA:s vice president Joe Biden besöker Sverige denna vecka och det påverkar biltrafiken till och från Arlanda samt även viss flygtrafik.

Onsdag-torsdag denna vecka är det presidentbesök från USA vilket kan påverka biltrafiken till och från Arlanda. Det är vice president Joe Biden som kommer. Räkna med eskort till Stockholm från Arlanda på onsdag och mot Arlanda från Stockholm på torsdag.
– Polisens uppgift är att genomföra besöket på ett säkert sätt för alla inblandade vilket gör att vissa begränsningar i framkomligheten är oundvikliga. Vi är vana att ha statsbesök i Stockholm och jag hoppas att alla, liksom vid tidigare tillfällen, har förståelse för och hjälper till med att göra besöket så friktionsfritt som möjligt, säger kommenderingschef Erik Widstrand.

De största trafikstörningarna kommer dock att finnas i centrala Stockholm.

Risk för skyfall i på söndag

Nyheter Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening