Charlie Edlund och Pernilla OlsenFoto: Pressbild

Premiär för gårdsförsäljning av gin på Wenngarn

Gårdsförsäljningen av alkohol är nu igång och lokala bränneriet First Distillery Sigtuna startar upp försäljningen under Nationaldagen.

Den 6 juni, på Sveriges nationaldag, öppnar First Distillery Sigtuna upp för gårdsförsäljning av sin prisbelönta gin. Det innebär att besökare för första gången kan köpa med sig destilleriets ekologiska hantverksgin direkt från bränneriet på Wenngarn utanför Sigtuna.

Premiären sker i samband med nationaldagsfirandet på platsen och pågår mellan klockan 11 och 16.30. Varje hel timme erbjuds arrangemang där besökarna får provsmaka ginen, ta del av historien bakom drycken och lära sig mer om hantverket.

Gårdsförsäljningen har möjliggjorts genom nya regler för småskalig alkoholförsäljning. First Distillery är därmed ett av de första svenska destillerierna att ta steget.
– Det känns fantastiskt att vi nu kan låta besökare ta med sig en flaska hem efter en provning hos oss, säger Charlie Edlund, en av delägarna.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.