Premiär för gårdsförsäljning av gin på Wenngarn
Gårdsförsäljningen av alkohol är nu igång och lokala bränneriet First Distillery Sigtuna startar upp försäljningen under Nationaldagen.
Den 6 juni, på Sveriges nationaldag, öppnar First Distillery Sigtuna upp för gårdsförsäljning av sin prisbelönta gin. Det innebär att besökare för första gången kan köpa med sig destilleriets ekologiska hantverksgin direkt från bränneriet på Wenngarn utanför Sigtuna.
Premiären sker i samband med nationaldagsfirandet på platsen och pågår mellan klockan 11 och 16.30. Varje hel timme erbjuds arrangemang där besökarna får provsmaka ginen, ta del av historien bakom drycken och lära sig mer om hantverket.
Gårdsförsäljningen har möjliggjorts genom nya regler för småskalig alkoholförsäljning. First Distillery är därmed ett av de första svenska destillerierna att ta steget.
 – Det känns fantastiskt att vi nu kan låta besökare ta med sig en flaska hem efter en provning hos oss, säger Charlie Edlund, en av delägarna.









































