Andie Lahdo i KulturumFoto: Pressbild

Pratade e-handel med gymnasieelever

ABS Wheels VD Andie Lahdo bjöds in till Arlandagymnasiet för att prata om entreprenörskap och sin resa från bilverkstaden i Kunskapens Hus till företagare med mångmiljonomsättning.

Det började i Kunskapens hus för Andie Lahdo och dåvarande Märstagymnasiet.
– Besöket tar fram många positiva känslor då Jag själv gick på Arlandagymnasiet för många år sen, under den tiden hette det dock Märsta gymnasiet, säger Andie Lahdo till märsta.nu

Arlandagymnasiet hade bjudit in Lahdo till Kulturum för att prata om e-handel och hur viktigt det är med digitalisering.
– Det kändes fantastiskt att höra och se alla elever ställa frågor kring E-handel, patent och företagande. Poängen för mig var att visa alla hur viktigt det är med digitalisering och att hänga med de digitala tänket som vi själva gjort, berättar Andie.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.