Potthålen som dykt upp i vägbanor runt om i kommunen ska nu lagas: - Så mycket skador som det blivit nu brukar det normalt inte bli, säger Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.
Vintern har varit både blöt och kall, det har gjort att nederbörd trängt ner i asfalten och därefter exploderat när det har blivit minusgrader, det orsakar därefter potthållen i vägbanan. Skadorna på anmälda potthåll kommer att åtgärdas nu när vi går mot varmare tider men kommunen ber om tålamod då det kan ta lite tid eftersom det varit fler potthål än vanligt: – Vi vill be våra invånare att vara uppmärksamma så att de inte kör sönder sina bilar, säger Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.
Anmäl potthålen till kommunen Första åtgärd är Södergatan, samtidigt uppmanar Sävström invånare att fortsätta anmäla potthål via kommunens hemsida. Som väghållare är kommunen ansvarig för att deras vägar håller standard som gör att skador på fordon inte uppstår. Om en fordonsägare anser att kommunen agerar oaktsamt eller vårdslöst i sitt ansvar som väghållare så kan man begära skadestånd, det görs först till kommunen och är man inte nöjd med beslutet där så kan man ta det till Förvaltningsrätten.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.