Storboda i Rosersberg huserar numera polismördaren Jackie ArklövFoto: Pressbild/Kriminalvården

Polismördaren flyttas till Storboda

Storboda i Rosersberg kommer att husera Jackie Arklöv som var med och mördade poliserna i Malexander 1999.

Under torsdagen lämnade Jackie Arklöv anstalten i Borås där han suttit en tid för att avtjäna sitt livstidsstraff efter morden på poliserna i Malexander 1999. Anledningen är enligt Expressen att Arklöv har ett otillbörligt förhållande med en tidigare anställd tjänsteman vid anstalten. Anstalten i Borås och Storboda i Rosersberg håller samma säkerhetsklass, Klass 2. Jackie Arklöv har ansökt om tidsbestämt fängelsestraff efter att ha suttit i fängelse i 17 år. Något beslut är ännu inte fattat i ärendet.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.