Poliskontroller ska förebygga brott

Under denna vecka är det Nationell trafikvecka med fokus på så kallad "brott på väg": - Många kriminella använder vägnätet för att ta sig till och från en brottsplats. Polisens kontroller är ett effektivt sätt att upptäcka olika slags brottslighet, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

Ett flertal nationella trafikveckor genomförs årligen av Polisen. Några är inriktade på trafiksäkerhet, andra på hastighet och just nu pågår mot så kallad ”brott på väg”. Polis kommer i samband med veckan att kontrollera fordon, förare och passagerare där man misstänker att det förekommit eller planeras för brott. Det kan handla om vapen, ammunition, narkotika eller efterlysta personer transporteras i fordonen. I samband med tidigare trafikveckor har polisen haft kontroller inom kommungränsen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.