Polisjakten slutade i centrala Märsta med en krasch.Foto: Insändarbild

Polisjakt i Märsta slutade med krasch

Polisen jagade en bil genom centrala Märsta under måndagskvällen. Det slutade med en krasch i centrala Märsta.

Under måndagskvällen vägrade två personer stanna på polisens tecken i centrala Märsta, vilket ledde till en polisjakt rapporterar UNT.se. Jakten tog slut när föraren förlorade kontrollen över bilen och kraschade in i en parkerad bil.

Efter kraschen försökte båda personerna i bilen fly till fots. En av dem lyckades komma undan, medan den andra greps av polisen. Den gripna personen var skadad och fick föras till sjukhus med ambulans.

– Personen som greps var skadad och fick åka ambulans till sjukhus, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos polisen, enligt UNT.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).