Foto: Jamshid Jamshidi

Polisinsats vid Migrationsverkets återvändandecentrum

Under tisdagen har det varit en större polisinsats vid Migrationsverkets återvändarcenter i Arlandastad.

UNT och Dagens ETC har rapporterat om insatsen. Polisen genomförde under tisdagen en insats vid Migrationsverkets återvändandecentrum i Arlandastad i samband med en förundersökning om ett misstänkt grovt brott. Ett större antal poliser deltog i insatsen och en teknisk undersökning genomfördes på platsen.

Enligt rapporteringen rör det sig inte om en pågående händelse och det finns ingen fara för allmänheten. I övrigt lämnas få uppgifter om ärendet.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.