Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Polisinsats på Arlanda för att skydda barn

Polisen genomförde i samband med skolavslutningarna en insats på Arlanda för att försöka förhindra att barn förs ut ur landet för tvångsgifte eller äktenskap.

I samband med skolavslutningarna genomförde polisen en insats på Arlanda flygplats för att förhindra att barn utsätts för brott eller andra risker när de reser utomlands. Insatsen fokuserade på att förhindra hedersrelaterad brottslighet som barnäktenskap och tvångsäktenskap.
– Barn och unga löper större risk att utsättas för hedersrelaterat våld under lov och utlandsresor, säger Åsa Wallinder från Noa.

Under två dagar pratade polisen med ett hundratal resesällskap för att identifiera barn i riskzonen. De flesta förstod vikten av att skydda barnen.

Sedan 2020 kan socialnämnder begära utreseförbud från förvaltningsdomstol om det finns risk att ett barn förs utomlands och skadas, till exempel genom barnäktenskap. Från 1 juni 2024 har reglerna utvidgats. I år har 18 sådana fall prövats, och under 2023 prövades 49 fall, varav ungefär hälften resulterade i utreseförbud.

Ett utreseförbud innebär att barnets pass spärras och återkallas, och det är straffbart att föra ut ett barn i strid med förbudet. Under insatsen upptäcktes inga försök att föra ut barn med utreseförbud.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening