Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Polisinsats på Arlanda- Fyra misstänks för luftfartssabotage

Fyra personer misstänks för luftfartssabotage efter söndagen då det varit klimataktioner på flera av landets flygplatser, bland annat Arlanda.

Två kvinnor uppges ha gripits på Arlanda flygplats sedan de deltagit i en koordinerad klimataktion mot även Malmö och Brommas flygplatser. De båda kvinnorna ska ha varit inne i ett flygplan rapporterar Aftonbladet.
– De har betett sig på ett sätt som gjort att de tagits ur flygplanen. Det finns ingen brottsrubricering men förmodligen blir det flygplats- alternativt luftfartssabotage, säger Per Fahlström Presstalesperson vid Polisen i Stockholm, till Aftonbladet.

Fahlström vill inte gå in på exakt vad kvinnorna gjort. Polisbevakningen är utökad på Arlanda just nu och även helikoptrar medverkar i insatsen. Polisen meddelar under söndagen att ytterligare två passagerare omhändertagits på ett annat plan. I båda fallen har passagerarna stökat och vägrat sätta sig ner. 

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening