Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fem flydde från förvaret

Polisen har en insats med ett flertal polisbilar och helikopter i Brista och Pinbacken under måndagskvällen.

Ett stort polispådrag söker ett flertal personer i Brista och Pinbacken. Helikopter deltar bland annat i sökandet. Enligt uppgift till märsta.nu ska orsaken insatsen vara att flera personer rymt från Migrationsverket i Märsta. Unt.se rapporterar att fem personer flydde samt att personal hotades. Tre av personerna lokaliserades av polisen.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.