Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Under en dryg timme pågick spaningar på ArlandaFoto: Jamshid Jamshidi
Polisen har bärgat en bil från platsenFoto: MMS-Bild
Polisinsats i SteningehöjdenFoto: MMS-Bild
Det är både målade och civila bilar vid insatsenFoto: MMS-Bild
Stora delar av Steningehöjden drabbas.Foto: MMS-Bild

Polisinsats i Steningehöjden och på Arlanda

Polisen hade en insats i under måndagen först på Steningehöjden och därefter vid Arlanda: - Polisen stannade en bil och sprang ut med dragna vapen, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu om insatsen i Steningehöjden.

En insats pågick i Steningehöjden vid 16.30-18 där en insatsstyrka var involverad. Polisen har i nuläget inga uppgifter om vad ärendet gäller.
– Jag har ingen förklaring till det just nu, säger Eva Nilsson vid Polisen

En uppgiftslämnare säger till märsta.nu att polisen stoppat en bil och rusat ut med dragna vapen.
– De har letat igenom bilen, säger uppgiftslämnaren.

Senare bärgades även en bil. Polis har spärrat av delar av Steningehöjden i samband med insatsen enligt ett vittne. Aftonbladet skriver att insatsen ska ha koppling till ett mord tidigare idag i västra Stockholm. Fyra personer har gripits enligt Aftonbladet men det är inget som polisen kan bekräfta:
– Tyvärr har vi inte gripit någon misstänkt. Jag vet att piketen är i området. Men vad jag vet har det ingen bäring mot mordet i Mariehäll, säger Lars Byström, presstalesperson vid Stockholmspolisen till tidningen

Senare under kvällen lyckades polis gripa en misstänkt skytt för mordet i Bromma i närheten av Arlanda där en intensiv jakt pågick enligt Aftonbladets rapportering. Polisen bekräftar på sin hemsida att en person gripits inom kommunen misstänkt för inblandning i mordet men man vill inte kommentera något mer med hänsyn till det könsliga utredningsärendet.

Uppdaterad 21.46

Vet du mer? Kontakta redaktionen

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening