Ett bråk i ett bostadsområde i Märsta, där minst en man blev slagen, ledde till en polisinsats.
Vittnen rapporterar att flera personer bevittnade händelsen. Polisen anlände till platsen och lyckades lokalisera en misstänkt gärningsman, enligt UNT.se. En granne, som såg misshandeln från sitt fönster, var en av dem som larmade polisen. Polisen mottog larmet vid 07-tiden på söndagsmorgonen och började omedelbart undersöka händelsen, även om de inblandade männen hade lämnat platsen innan polisen anlände. Polisens presstalesperson Rebecca Landberg uppger för UNT att flera grannar larmat, vilket tyder på att bråket måste ha varit högljutt. Efter en sökinsats kunde polisen identifiera och hitta den man som setts slå den andre.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.