Polisen sökte med hundar i skogsområdet

Polisens teori: Kvinnan mördad på annan plats

Polisens teori om kvinnan som hittades mördad i Märsta är att hon dödats någon annanstans.

Kvinnan hittades mördad i en skogsdunge mellan Ekilla och Tingvalla på lördagen, det har rapporterats om att kvinnan hade brännskador. Den senaste teorin som polisen utgår ifrån är att kvinnan mördats på annan plats och flyttats till Märsta uppger Aftonbladet.

I samband med den tekniska undersökningen gjordes ett fynd som kan kopplas till brännskadorna, detta tror man köpts på en bensinstation eller bygghandel. Polisen kommer därför gå igenom övervakningskameror från butiker som säljer det aktuella föremålet i jakt på en potentiell mördare.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.