Polisen kommer framöver att stå i Märsta centrum med sin husbil.Foto: Polisen/Facebook
Polisens mobila kontor flyttar till Märsta Centrum
Polisens mobila kontor flyttar från Sätuna till Märsta Centrum i höst och vinter: - Skälet till att vi nu är i Märsta centrum istället för Sätuna torg är vi gjort bedömningen att folk har lättare att ta sig tid när de är i centrum. Vi har redan märkt att fler kommer fram och pratar, säger Jonas Junered, kommunpolis i Sigtuna kommun, till kommunens facebooksida.
Under drygt ett års tid har Polisen i Stockholm Nord rullat runt i en mobil husbil på olika platser i Sollentuna, Väsby och Sigtuna. I Märsta har den mest stått som fast plats på Sätuna Torg. Men nu meddelar kommunpolisen Jonas Junered att man flyttar till Märsta Centrum på torsdagar kl. 17-19: – Det är en chans för oss att möta kommuninvånarna. Skälet till att vi nu är i Märsta centrum istället för Sätuna torg är vi gjort bedömningen att folk har lättare att ta sig tid när de är i centrum. Vi har redan märkt att fler kommer fram och pratar, säger Jonas Junered till Sigtuna kommuns facebooksida.
Jonas berättar att man får många olika frågor, vissa vill he tips eller ställer frågor om hur de jobbar eller något som de har upplevt. Polisen hade tidigare i oktober även en medborgardialog i Valsta som blev välbesökt.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.