Polisen varnar villaägare i hela Stockholm nord för att inte lämna en stege på tomten rapporterar Mitt i Stockholm.
Sollentuna drabbades av tio inbrott i helgen och fallen där inbrottstjuven använt en stege som finns på tomtet ökar enligt Mitt i Stockholm. Polisen i Stockholm Nord går ut med en varning som gäller hela polisområdet, vilket även inkluderar Sigtuna kommun.
Stegen används för att ta sig upp på övervåningen, sen tar de sig in genom fönstret med kofot eller liknande. – Det har varit en ökning av det här den senaste tiden. Och det gäller flera kommuner, ja hela Stockholm nord, säger Caroline Edberg, tillförordnad kommunpolis i Danderyd, till tidningen.
Det är onödigt att låta stegen stå framme om den inte ska användas enligt Caroline Edberg som uppmanar att man låser in eller spänner fast dem.
Nyheter Den 20 januari påbörjar 190 polisaspiranter sin sex månader långa praktik hos polisen i Region Stockholm. Av dessa placeras nio aspiranter i Lokalpolisområde Sollentuna, som omfattar kommunerna Sigtuna, Upplands Väsby och Sollentuna.
Nyheter En 21-årig man som åtalats för skjutning i Nacka påstår till sitt försvar att det var en man från Märsta som i själva verket avlossade skotten.
Politik På måndagen väntas Kommunstyrelsen klubba en ny avsiktsförklaring gällande Märsta station. Om avsiktsförklaringen blir verklighet kommer Sigtuna kommun finansiera 435 miljoner kronor av projektet.
Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.