Plocka bort stegen från tomten uppmanar PolisenFoto: Daniel Iskander

Polisen varnar: Tjuven använder stegen

Polisen varnar villaägare i hela Stockholm nord för att inte lämna en stege på tomten rapporterar Mitt i Stockholm.

Sollentuna drabbades av tio inbrott i helgen och fallen där inbrottstjuven använt en stege som finns på tomtet ökar enligt Mitt i Stockholm. Polisen i Stockholm Nord går ut med en varning som gäller hela polisområdet, vilket även inkluderar Sigtuna kommun.

Stegen används för att ta sig upp på övervåningen, sen tar de sig in genom fönstret med kofot eller liknande.
– Det har varit en ökning av det här den senaste tiden. Och det gäller flera kommuner, ja hela Stockholm nord, säger Caroline Edberg, tillförordnad kommunpolis i Danderyd, till tidningen.

Det är onödigt att låta stegen stå framme om den inte ska användas enligt Caroline Edberg som uppmanar att man låser in eller spänner fast dem.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening