Foto: Insändarbild/Arkiv

Polisen varnar nu för bildelsstölder

Ett ökande antal stölder av airbags, rattar, navigationsutrustning och byggmaskiner skapar oro i Sigtuna, Upplands Väsby och Sollentuna. Företagsbilar och fordon med kostsamma verktygsuppsättningar är särskilt utsatta för denna typ av brott.

Trots den utmanande situationen finns det åtgärder som bilägare kan vidta för att minska risken för stöld ur deras fordon. Polisen och lokala myndigheter rekommenderar följande åtgärder för att skydda fordonen:

Parkera på upplysta platser: Försök parkera fordonet på platser med god belysning och möjlighet till uppsikt, eller ännu bättre, i ett låst garage.

Säkerställ att dörren är låst: Vid parkering, se till att dörren verkligen går i lås innan du lämnar fordonet.

Säker förvaring av bilnycklar: Förvara bilnycklarna på ett säkert ställe, undvik att placera dem nära ytterdörren eller i öppna fickor.

Förvaring av nycklar för key-less system: Använd ett speciellt fodrat nyckelfodral eller förvara nycklarna i en plåtburk för att förhindra att nyckelsignalen kan fångas upp vid så kallade ”reläattacker”.

Använd rattkrycka: Installera en godkänd rattkrycka som täcker krockkudden för att förhindra att tjuven kan köra fordonet vid elektronisk nyckelkopiering, även för bilar med key-less system.

Töm bilen: Undvik att lämna verktyg, datorer, mobiltelefoner, julklappar eller andra värdesaker synliga i fordonet. Även tomma väskor eller förpackningar kan locka till inbrott.

Polisen uppmanar invånarna att vara extra vaksamma och vidta försiktighetsåtgärder för att minimera risken för stölder ur fordon. Att följa dessa enkla riktlinjer kan vara av stor betydelse för att förhindra att fordonen blir mål för stöld.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.