Foto: Genrebild

Polisen varnar för däckstölder

Däckstölderna är just nu vanligt förekommande varnar Lokalpolisområde Sollentuna/Sigtuna/Upplands-Väsby

Det är däckbytartider och på onsdagen ska alla ha bytt däck om det råder vinterväglag, vilket det gör med tanke på kylan och frosten. Just nu är det dock många som har däcken framme i garage och carportar, vilket gör att det förekommer en del stölder av däck. Polisen låter meddela att man ska lämna låsa in sina däck inne och inte lämna dem i carport eller garage. Risken är relativt stor för en stöld enligt polisen.

Även takboxar är hett eftertraktade nu, även sådana ska man låsa in och inte hänga upp. Tjuvarna är inte intresserade av själva innehållet i boxen utan enbart boxen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.