Foto: Privat

Polisen utreder grovt brott i Märsta

Polisen larmades till en adress i Valsta efter larm om ett grovt brott i en lägenhet. Piketen kunde under kvällen gripa en person misstänkt för brottet. – Det är ett lite känsligt ärende så jag kommer inte delge någon information, säger Oskar Tallryd vid polisen.

Enligt uppgift till märsta.nu pågick en polisinsats på Ymergatan i Valsta. Larmet kom in vid 13-tiden men polisen avslutade inte insatsen förrän vid 19-tiden.
– Vi fick in samtalet via telefon och den individen som blivit utsatt hörde av sig, vi är mitt uppe i ärendet nu, säger Zareh Mansourian, befäl vid polisens ledningscentral.

”Grovt brott”
Polisen var inledningsvis väldigt förtegna och ville inte kommentera vad som hade hänt eller vad ärendet hade för rubricering.
– Det är ett lite känsligt ärende så jag kommer inte delge någon information, det är ett grovt brott men ingen som är död, säger Oskar Tallryd, stationsbefäl vid polisen.
Senare under kvällen valde polisen att berätta vilket brott som begåtts och vilken förundersökning man inlett.
– Det vi kan säga nu är att det rör en grov misshandel, säger Mansourian

Greps av piketstyrkan
Den grova misshandeln ska ha skett i en lägenhet. Platsen är nu avspärrad i väntan på en teknisk undersökning som kommer att ske under lördagen. Mansourian har inga uppgifter om något tillhygge ska ha använts i misshandeln eller vad offret ska ha fått för skador. Men en person är gripen misstänkt för brottet.
– Vi har haft piketen där men sen framgår det inte vart gripandet skett.
Varför larmade man dit piketen?
– Jag vet inte men ibland kan det vara så att personen är känd hos oss sen tidigare, eller någon annan ren säkerhetsåtgärd.

Vet du mer? Har du bild? Kontakta redaktionen!

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening