Foto: Polisen

Polisen utfärdar digitala böter

Förra veckan genomförde polisen en Nationell trafiksäkerhetsvecka och i samband med den skrev man ut digitala böter direkt på plats istället för skriftliga.

Polisen har börjat utfärda digitala böter istället för skriftliga, detta testades i samband med den nationella trafiksäkerhetsveckan som var förra veckan. Polisen använder en app för att skriva ut böterna som skriftligen skickas hem till den som det berör. Arbetssättet effektiviserar processen och frigör tid för polisen, de får även möjlighet att göra fler kontroller.

Appen används till olika typer av ordningsböter, men främst trafikbrott. Till sommaren ska samtliga poliser i landet ha tillgång till appen.
– Som ett resultat av att vi digitaliserat processen och därmed minskat den manuella hanteringen stärker vi även rättssäkerheten för den enskilda medborgaren. Det är också en fördel att domen registreras direkt i systemet och därmed blir synlig i belastningsregistret, säger Tony Härdin vid nationella operativa avdelningen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening