Polisen i lokalpolisområde Sigtuna kommer att satsa extra resurser för att minska inbrotten nu under ett par veckor i höst.
Via Tryggve som Sigtuna kommun använder sig av så meddelas att Polisen i lokalpolisområde Sigtuna kommer att satsa extra på att minska inbrotten under några veckor. Detta eftersom det från i slutet på oktober historiskt sett ökar i antalet inbrott. Målet är att bryta brottstrenden samt att gripa inbrottstjuvar för att kunna identifiera aktiva inbrottsligor. Man vill också kartlägga tillvägagångssättet i samband med inbrotten.
Kommunen rekommenderar boende samt fastighetsägare att vara extra observant på personer och fordon som är aktiva i bostadsområden men som inte verkar höra hemma där. Ett sätt är att fråga personerna om de har något ärende i området och på så sätt bryta anonymiteten.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.