Foto: Daniel Iskander

Polisen söker fler vittnen

Polisen söker fortfarande efter vittnen till bilrånet i onsdags: - Jag söker även kontakt med er som befunnit er utomhus i området Prästängen i Sigtuna vid 8-tiden på morgonen i onsdags och som inte ännu pratat med polisen, skriver utredaren via Facebook.

Fyra personer har häktats misstänkta för grovt rån efter bilrånet i onsdags. Polisen har ett bra utredningsläge då det fanns många vittnen på plats och att både allmänhet och brandkår hjälpte till att ringa in gärningsmännen.

Men polisen är fortfarande på jakt efter fler vittnen. I ett inlägg på Facebook uppmanar man allmänhet som kan ha sett något att höra av sig. Korsningen där kraschen inträffade är vältrafikerad av både fordon och fotgängare till och från skolor under morgonen.
– Både det ni sett och inte sett kan vara viktigt för utredningen. Vänligen ring 11414 och lämna era uppgifter så kommer någon av mina duktiga utredare att ta kontakt med er, uppmanar utredare Martin i ett inlägg på Facebook

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening