Foto: MMS-Bild

Polisen: Skotten var riktade mot mannen

Ett flertal skott avlossades in i en restaurang på lördagen varpå en man avled. Polisen meddelar nu att skotten var avsedda för just den mannen i 40-årsåldern.

En man i 40-årsåldern avled efter att ha träffats av skott när han satt inne på en restaurang i Valsta på lördagskvällen. Skotten var avsedda för mannen och inte andra. Ingen har ännu gripits med anledning av skjutningen som rubriceras som mord. Spaningsarbetet är intensivt och man håller på att undersöka kameror som fanns uppsatta samt prata med vittnen.

Polisen utesluter inte att mordet kan ha koppling till annan organiserad kriminalitet i andra delar av länet. Polisen uppger att man har en god bild över de kriminella nätverk som finns i regionen och att det kan finnas kopplingar mellan mordet i Valsta och den regionala nätverksproblematiken.

Eventuella vittnen uppmanas att kontakta polisen antingen via telefon på 114 14 eller genom ett anonymt tipsformulär som finns på polisens hemsida. Man kommer samtidigt att förstärka resurserna i Valstaområdet.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening