Ett flertal skott avlossades in i en restaurang på lördagen varpå en man avled. Polisen meddelar nu att skotten var avsedda för just den mannen i 40-årsåldern.
En man i 40-årsåldern avled efter att ha träffats av skott när han satt inne på en restaurang i Valsta på lördagskvällen. Skotten var avsedda för mannen och inte andra. Ingen har ännu gripits med anledning av skjutningen som rubriceras som mord. Spaningsarbetet är intensivt och man håller på att undersöka kameror som fanns uppsatta samt prata med vittnen.
Polisen utesluter inte att mordet kan ha koppling till annan organiserad kriminalitet i andra delar av länet. Polisen uppger att man har en god bild över de kriminella nätverk som finns i regionen och att det kan finnas kopplingar mellan mordet i Valsta och den regionala nätverksproblematiken.
Eventuella vittnen uppmanas att kontakta polisen antingen via telefon på 114 14 eller genom ett anonymt tipsformulär som finns på polisens hemsida. Man kommer samtidigt att förstärka resurserna i Valstaområdet.
Politik Sigtuna kommuns användning av privata aktörer inom familjehems- och HVB-vården kritiseras nu i en insändare som publicerats i Dagens ETC. Bakom insändaren står Fredrik Lundh Sammeli (S), riksdagsledamot och social- och sjukvårdspolitisk talesperson, samt Marie Axelsson (S), oppositionsråd i Sigtuna kommun.
Blåljus Sedan klockan 18 på lördagskvällen pågick en polisinsats mot flera fall av bedrägeriförsök och rån riktade mot äldre personer i Stockholms län, enligt polisen.
Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.