Foto: Jamshid Jamshidi

Polisen skärper kontroll av anställda på Arlanda

Med anledning av avslöjandet om att det finns personer med kopplingar till kriminella miljöer på Arlanda så kommer polisen att skärpa kontrollen: - Jag poängterar att det absolut inte är fritt fram att bedriva kriminell verksamhet på Arlanda, säger Lisa Ström, chef för gränspolisen i ett pressmeddelande.

Det var på torsdagsmorgonen som Kvällsposten avslöjade att personer med kopplingar till kriminella miljöer arbetar på Arlanda. Polisen ville först inte kommentera uppgifterna men går senare ut med att man kommer skärpa kontrollerna rapporterar Aftonbladet.

Rapporten som Kvällsposten hänvisar till togs fram av förra hösten av Stockholmspolisens underrättelsesektion tillsammans med gränspolisen och lokalpolisområde Arlanda. Ett flertal person ska ha kopplingar till kriminella miljöer det kan röra sig om släktingar till anställda. Det betyder inte per automatik att personerna inte kan jobba där uppger Palle Nilsson, chef för underrättelseenheten på Polisregion Stockholm. Inget i rapporten ska tyda på att det pågår brottslig aktivitet.
– Rapporten visar på att det finns en risk för att det skulle kunna bli en infiltration av kriminella men det finns inget som tyder på pågående brottsaktivitet. Det är ett förebyggande arbete som man måste vidta, för att minska risken, säger Nilsson till TT enligt Aftonbladet.

Stockholmspolisen har startat en översyn av rättsläget gällande säkerhetsbedömningar av personer som är anställda på skyddsobjekt, när och hur det ska flaggas för risker. De som jobbar där ska veta vad som gäller, menar Nilsson.

 

Det är inte fritt fram att bedriva kriminell verksamhet på Arlanda, det säger Lisa Ström, chef för gränspolisenheten i ett pressmeddelande.

Polisen uppger under eftermiddagen att samtliga på Arlanda som arbetar inom polisverksamheten genomgår säkerhetsprövning enligt säkerhetsskyddslagen innan anställning. Det gäller på de platser där polismyndigheten utfärdar förordnanden.
– Vi har ett högt säkerhetstänk redan idag och arbetar aktivt med flygplatssäkerhet. Men vi måste hela tiden arbeta för att bli bättre och se eventuella potentiella risker. Därför beställde vi en underrättelserapport i höstas som nu har fått uppmärksamhet i media, säger Lisa Ström, chef för gränspolisenheten.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.