I somras spärrades Sätuna av efter en befarad granatattack.Foto: MMS-Bild
Polisen: ”Rör inte ett misstänkt föremål”
Ser du nått misstänkt föremål ute så plocka inte upp det utan ring Polisen: - Framförallt så ska man aldrig röra ett föremål på allmän plats om du inte är säker på att det är ofarligt, säger Bertil Olofsson som är chef för nationella bombskyddet.
Två gånger ska explosioner ägt rum i kommunen under 2017 på allmän plats, dels på Sätuna och dels mot O´Learys i mellandagarna. För snart en vecka sedan exploderade även en granat i Vårby på allmän plats vilket orsakade ett dödsfall. Med anledning av det varnar polisen för att man ska plocka upp misstänkta föremål. Nationelle bombskyddet uppmanar allmänhet att aldrig röra ett föremål på en allmän plats om man inte är säker på att det är ofarligt.
En kastad och klickad handgranat skulle kunna explodera av minsta påverkan, exempelvis från markvibration eller vind. Splitter från granaten an kastas iväg flera hundra meter. I nästan samtliga fall med granater i länet så kommer de från forna Jugoslavien: – Exploderad handgranat innebär fara för liv och hälsa samt skapar stor skada det är därför viktigt att ringa 112 direkt om man fattar misstanke om ett föremål, säger Bertil Olofsson vid Nationella bombskyddet.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.