Som en del i trygghetsarbetet har Polisen en husbil som åker runt i Väsby och Sigtuna kommunFoto: Polisen/Facebook

Polisen: Minskad brottslighet

Polisen i Stockholm Nord meddelar att brottsligheten minskat i kommunerna Sollentuna, Väsby och Sigtuna sedan 2014 men att det kvarstår problem med narkotikaförsäljning i vissa områden.

Polisen i Stockholm Nord meddelar att brottsligheten minskat i kommunerna Sollentuna, Väsby och Sigtuna sedan 2014 men att det kvarstår problem med narkotikaförsäljning i vissa områden.

Polisen uppger i ett pressmeddelande att brottsligheten i lokalpolisområde Sollentuna, Väsby och Sigtuna minskat sedan 2014, men utmaningar med narkotikaförsäljning i vissa området kvarstår, sedan i december har polisen haft en riktad insats mot just drogförsäljning i Valsta.
– Trots de utmaningar vi har haft har brottsligheten gällande rån, våld på allmän plats och inbrott minskat under 2018. Det ger oss ett kvitto på en effektiv brottsbekämpning där en bra samverkan med våra tre kommuner bidragit till positiva effekter, kommenterar lokalpolisområdeschef Emil Andersson.

Polisen konstaterar att det finns platser där det sker brott och att dessa oftast är samlingsplatser för ungdomar och kriminella nätverk.
– Även om det finns platser i de tre kommuner som lokalpolisområdet omfattar – Sollentuna, Upplands Väsby och Sigtuna – som upplevs som otrygga har risken att utsättas för brott minskat. Det är en trend som vi ska fortsätta att hålla, fortsätter Emil Andersson.

Under 2019 kommer samverkan med kommunerna att fortsätta, det planeras för aktiviteter som man tror kommer att bidra till ännu bättre effekter gällande minskad brottslighet:
– I det arbetet har invånarna varit en viktig del i att berätta vad de anser är viktigt för att öka tryggheten. Vi vill gärna tacka alla er som har bidragit till att vässa vårt arbete, säger Emil Andersson.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening