Trafikkontroll utanför Systembolaget i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Polisen kontrollerar nykterhet kommande vecka

Nästa vecka kommer det att vara trafikvecka med fokus på nykterhet runt om i länet.

Polisen i Stockholm genomför en trafikvecka där fokus kommer vara på nykterhet mellan 13-19 juni.
– Arbetet kommer att ske genom synliga trafikkontroller och genom dold övervakning och syftet är att få en säkrare trafikmiljö. Generellt kan man säga att ungefär en tredjedel av alla dödsolyckor i trafiken är relaterade till alkohol och eller droger, säger Thomas Forsberg som är chef på trafiksektionen i Stockholm.

Om polisen upptäcker en förare som är påverkad av alkohol eller droger så kommer denne att erbjudas kontakt med vården vilket är en del av metoden Samverkan mot alkohol och droger i trafiken där flera myndigheter samverkar för att erbjuda stöd till misstänka rattfyllerister, som exempelvis samtal med vården inom 24 timmar.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.