Polis förstärker i julhandel på flera platser i länet

Polisen förstärker vid julhandeln

Under julveckan kommer Polisen att stärka resurserna för att skapa en tryggare julhandel.

Polisen stärker resurserna kring julhandeln, där det vistas mycket folk kommer det att finnas polisiär närvaro med målet att skapa en tryggare julhandel och mindre brottslighet. Polisen har nyligen varnat för ökad risk för ficktjuvar i julhandeln. Galleriorna i Liljeholmen, Skärholmen och Täby kommer att få riktade resurser. I Täby riktar man uppmärksamhet mot banker, växlingskontor och butiker samt att försöka förebygga tillgreppsbrott i anslutning till centrum.

I söndags fick märsta.nu uppgifter om att det även förekommit fall av störsändare i julhandel, personer slår ut ditt fjärrlås på bilen och man tror att bilen är låst när den i själv verket inte är det. Försäkra dig om att bilen verkligen är låst och lämna inga paket eller andra värdesaker kvar i bilen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening