Området som bevakas med drönare i Märsta och ValstaFoto: Polisen

Polisen förlänger kamerabevakning med drönare

Polisen har fattat beslut om att fortsätta kameraövervaka 28 delar av länet, bland dessa Märsta och Valsta.

Polismyndigheten har nyligen meddelat att beslutet att övervaka flera områden i Stockholmsregionen genom användning av obemannade flygsystem (UAS), populärt kallade drönare, har förlängts. Från och med den 7 januari kommer polisen att fortsätta övervaka 28 områden i regionen med hjälp av denna teknik.

Detta förlängda beslut kommer efter det tidigare meddelandet från februari 2023, där polisen i Stockholm tillkännagav att de skulle övervaka stora delar av regionen med drönare. Nu, efter en ny bedömning, har Polismyndigheten beslutat att fortsätta kamerabevakningen i de 28 specificerade områdena från och med den 7 januari till och med den 4 mars.

Huvudsyftet med användningen av UAS är att förhindra, upptäcka och minska brottslighet samt att underlätta utredningar och insamling av bevis för inträffade brott. Samtliga områden som berörs av denna övervakning har identifierats och framgår tydligt av tillgängliga bilder.

Kamerabevakningen med drönare är en del av polisens strategi för att öka säkerheten och tryggheten i Stockholmsregionen. Detta steg har dock väckt viss debatt och diskussion angående integritet och övervakningssamhället. Polismyndigheten har betonat att insatserna är noga reglerade och att övervakningen endast sker i enlighet med gällande lagar och förordningar.

Ny lag begränsar eldning av trädgårdsavfall

Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.

JENSEN öppnar 2026

Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening