Fyrverkerier som orsakat en brandFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Polisen arbetar förebyggande mot fyrverkerier inför nyår
Polisen i Stockholms län har det senaste dygnet kallats ut till flera platser med anledning av att det skjuts fyrverkerier.
Fyrverkerier har avfyrats på ett vårdslöst sätt runt om i länet uppger polisen. I vissa fall har fyrverkerierna avfyrats mot personer eller byggnader samt kastats mot personer och djur. Polisen i Region Stockholm kommer under kommande dagarna att arbeta intensivt mot fyrverkerier för att skapa trygghet och har tagit fyrverkerier och smällare i beslag på flera håll.
Polisen poängterar att om fyrverkerier riktats mot någon eller några personer och träffar så kan det bli frågan om grov misshandel. Siktar man mot blåljuspersonal så är det försök till våld mot tjänsteman eller våld mot tjänsteman.
Det råder även förbud mot fyrverkerier med pinne om man saknar tillstånd.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.