Efter nattens kraftiga brand i ett parkeringshus i Valsta bedöms mellan 100-200 bolar ha förstörts.
Parkeringsgaraget i Valsta är utom räddning och kommer att få brinna ner. Branden startade vid 2-tiden i natt och på grund av kraftig rökutveckling fick man evakuera boende i lägenheter närmast branden. Sigtuna kommun har även medverkat i evakueringen för att lösa plats för dem över natten. – Ingen person rapporteras hittills vara skadad. Polisen har inlett en brottsutredning om grov skadegörelse. Brandplatsen kommer vara avspärrad i väntan på att kriminaltekniker kan genomföra en brottsplatsundersökning, uppger Polisen på sin hemsida.
Under natten: Två övertända fordon i Sätra, Stockholm. Brand i fritt P-garage med 150 fordon, totalskada. Även risk för betongkollaps i byggnaden, beräknas hålla på till ca 09. Brand i fordon vid lastkaj, förare släckte framgångsrikt förhindrade spridning till tak i Västberga.
Nyheter En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.