Efter nattens kraftiga brand i ett parkeringshus i Valsta bedöms mellan 100-200 bolar ha förstörts.
Parkeringsgaraget i Valsta är utom räddning och kommer att få brinna ner. Branden startade vid 2-tiden i natt och på grund av kraftig rökutveckling fick man evakuera boende i lägenheter närmast branden. Sigtuna kommun har även medverkat i evakueringen för att lösa plats för dem över natten. – Ingen person rapporteras hittills vara skadad. Polisen har inlett en brottsutredning om grov skadegörelse. Brandplatsen kommer vara avspärrad i väntan på att kriminaltekniker kan genomföra en brottsplatsundersökning, uppger Polisen på sin hemsida.
Under natten: Två övertända fordon i Sätra, Stockholm. Brand i fritt P-garage med 150 fordon, totalskada. Även risk för betongkollaps i byggnaden, beräknas hålla på till ca 09. Brand i fordon vid lastkaj, förare släckte framgångsrikt förhindrade spridning till tak i Västberga.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.