Bostadshuset efter släckning på måndagskvällen.Foto: Magnus Granhagen
Polisen utreder mordbrand
Polisen har inlett en förundersökning gällande mordbrand efter branden i ett flerbostadshus på Norrbacka.
Strax före klockan 18 på måndagen larmades brandkår till branden på Odensalavägen. Enligt Brandkåren så startade branden på utsidan av fasaden och spred sig snabbt uppåt till vinden. Brandkår lät sedan vinden brinna av och man ville inte använda för mycket vatten i släckningsarbetet eftersom det då leder till vattenskador och sprickor i betongen uppger Jerry Nyberg, räddningsledare, för SR.
En förundersökning om mordbrand har inletts. Tekniker ska undersöka branden när det svalnat. Under natten har branden blossat upp igen och brandkår har fått åka på eftersläckning. Ingen person skadades men man fick evakuera samtliga boende.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.