Malin Sundström och Emil Andersson ska träffa kommuninvånare på onsdag. Foto: Daniel Iskander

Polischeferna träffar invånarna

Lokalpolischefen Emil Andersson och närpolisen Malin Sundström kommer att träffa kommuninvånare utanför Willys på torsdag nästa vecka.

Polisen har bokat in närvaro utanför Willys på torsdag mellan 16-19. Syftet är att visa sig i för dem prioriterat område enligt närpolisen Malin Sundström. Malin Sundström har även sällskap av Emil Andersson som är lokalpolischef i Sollentuna/Väsby/Sigtuna.
– Polisens volontärer kommer att finnas på plats för att informera om sin verksamhet och rekrytera nya volontärer, berättar Malin i mail till märsta.nu

Utöver Polisen har även Brandkåren närvaro på plats samt kommunens preventions- och säkerhetssamordnare Marie Unander-Scharin med fältarbetare. Brandkåren kommer att informera om brand i hemmet och konsekvenserna av anlagda bränder. Man kommer även kunna prova på brandkårens utrustning.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.