Malin Sundström och Emil Andersson ska träffa kommuninvånare på onsdag. Foto: Daniel Iskander

Polischeferna träffar invånarna

Lokalpolischefen Emil Andersson och närpolisen Malin Sundström kommer att träffa kommuninvånare utanför Willys på torsdag nästa vecka.

Polisen har bokat in närvaro utanför Willys på torsdag mellan 16-19. Syftet är att visa sig i för dem prioriterat område enligt närpolisen Malin Sundström. Malin Sundström har även sällskap av Emil Andersson som är lokalpolischef i Sollentuna/Väsby/Sigtuna.
– Polisens volontärer kommer att finnas på plats för att informera om sin verksamhet och rekrytera nya volontärer, berättar Malin i mail till märsta.nu

Utöver Polisen har även Brandkåren närvaro på plats samt kommunens preventions- och säkerhetssamordnare Marie Unander-Scharin med fältarbetare. Brandkåren kommer att informera om brand i hemmet och konsekvenserna av anlagda bränder. Man kommer även kunna prova på brandkårens utrustning.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening