Christoffer Boman i samband med besök i Märsta

Polischefen som sade upp sig: Polisen får inte stopp på våldet

Förre polischefen i Lokalpolisområde Sollentuna sade upp sig nyligen och ska arbeta med att stoppa nyrekryteringen till kriminalitet.

Det var för en månad sedan som förre polischefen Christoffer Boman som varit aktiv i arbetet mot gängkriminalitet i bland annat Märsta sa upp sig. Det gjordes med en debattinsändare i Aftonbladet.
– I hela mitt vuxna liv har jag varit polis och hela tiden har jag jobbat med grov organiserad brottslighet. Under hela mitt yrkesliv har jag trott polisen ensamma kan vända det grova våld som drabbat oss. Nu har jag kommit till insikt att det inte stämmer och förra veckan sa jag upp mig, skrev Boman i insändaren.

Boman konstaterar att han och hans kollegor i tio års tid vigt sitt liv åt att sätta folk i fängelse men att han nu insett att det spelar mindre roll att lagföra fler än tidigare eftersom de står tio i kö för varje vi tar bort.
– Nu väljer jag att gå vidare med de erfarenheter jag har från mina många år inom polisen. Med de erfarenheter jag fått vill jag helt och fullt fokusera på att hantera kranen. Det genom att arbeta förebyggande. För personer yngre än 15 år räcker polisens verktygslåda för förebyggande insatser inte till, fortsätter han.

Boman efterlyser satsningar inte bara på polisväsendet utan även på föräldrastöd, på skolan, fritidsgårdar, idrottsföreningar, socialsekreterare, fältassistenter och alla andra människor som gör insatser i ideella eller idéburna sektorn.

Bohman kommer nu att arbeta för Skandias stiftelse Idéer för lovet för att öka trygghet och hälsa bland barn och unga.
– För personer yngre än 15 år räcker inte polisens verktygslåda. Som samhälle har vi ett gemensamt ansvar att öka tryggheten för våra unga, där vi behöver fånga upp dem betydligt tidigare än vad som sker idag. Jag är därför otroligt glad över att få fokusera på långsiktiga samordnade insatser på det förebyggande arbetet tillsammans med Idéer för livet, säger Christoffer Bohman, i ett pressmeddelande.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.