Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Polisanställd åtalas för misstänkt bedrägeri

En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.

Enligt uppgifter från UNT ska den polisanställda ha sjukanmält sig i direkt anslutning till sin semester tre somrar i rad. Den första misstänkta händelsen inträffade sommaren 2023, då kvinnan anmälde sig sjuk i tre dagar i samband med ledighet.

Polisens internutredning pekar på att hon samtidigt ska ha vistats utomlands. Bland annat ska flygbiljetter ha varit bokade under samma period som sjukskrivningen, och uttag av pengar ska ha gjorts i ett annat land samma dag som sjukanmälan registrerades.

Åklagaren bedömer att agerandet kan utgöra grovt bedrägeri och har därför väckt åtal.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.