Foto: Jamshid Jamshidi
Polisen bröt upp dörren och grep två personer i en lägenhet. Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Insändarbild

Våldtäkt utreds på Lyckostigen

Polis utreder sedan i morse en våldtäkt på Lyckostigen och två personer har gripits misstänkta för brottet.

Det grova brott som polisen utredde på onsdagen var en våldtäkt. En stor polisinsats kommederades till Lyckostigen men polisen var initialt mycket förtegna om vad som inträffat och uppgav bara att det rörde sig om ett grovt brott. En person som bor i den aktuella porten berättar att hen vaknade upp av att det hördes flera kraftiga smällar i samband med att polisen bröt sig in i lägenheten.

Poliser har åkt till platsen sedan klockan 7 i morse enligt ett annat vittne. I den aktuella porten har polisen brutit sig in i lägenheten och gripit två personer skriver Polisen på sin hemsida som efter att märsta.nu sökt information om ärendet.

En kvinna lyckades ta sig ut och larmade polis. Kvinnan fördes till sjukhus där man dokumenterade hennes skador och hon fick genomgå en undersökning för att säkra bevis. Tidningen Aftonbladet bekräftar de uppgifterna. Förundersökningsledaren Annika Lille vill dock inte kommentera vad man tror har hänt.

Uppdaterad 14.20

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening