Polisen utreder två mordbränder i kommunen, den ena rör en skola i Sigtuna.
På morgonen 11/1 larmades polis till Väringaskolan i Sigtuna där personal i samband med öppning upptäckte en brand i lokalen. Polis upprättade en anmälan om försök till mordbrand. Omständigheterna är knapphändiga av utredningstekniska skäl. Men polis önskar att den som har observationer från området kring Väringaskolan tidigt tisdag morgon hör av sig till 114 14.
Det var dock inte den enda allvarliga branden i en publik lokal som upptäcktes. 21:a januari larmades brandkår till en brand i Märsta bibliotek där det antändes en brand i en toalett. Förundersökningsledare Anna Hugosson tror inte att det finns ett samband just nu, även om det inte finns någon skäligen misstänkt i något av fallen. – Vad vi tror så finns det inget samband, det är olika stilar och andra iakttagelser, säger Anna Hugosson.
Har du tips om händelserna? Kontakta polisen på 114 14
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.