Strax före klockan 12 larmades brandkår och polis till ett flerbostadshus med anledning av en explosion.
En explosion har inträffat i ett flerbostadshus i Valsta. Polis har spärrat av porten för teknisk undersökning. Det är oklart om någon har skadats i nuläget. Smällen hördes flera kilometer bort uppger läsare för redaktionen. Räddningstjänsten på plats uppger att porten är kraftigt demolerad och att det uppstått skador på fastigheten samt rutor till lägenheter. Explosionen var så pass kraftig att den hördes över en mil bort. Polisen har etablerat en omfattande sökinsats med hundpatruller för att leta rätt på gärningsperson/personer
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.