Foto: MMS-Bild

Polis sökte försvunnen person

Den stora polisinsatsen i natt i Steningehöjden, Steninge och Valsta föranleddes av att en försvunnen person söktes.

Under flera timmar i natt sökte polishelikopter efter en försvunnen person. Polisen meddelade kort under natten att det inte var något brott kopplat till insatsen. Helikoptern hovrade över Steningehöjden, Valsta och skogarna kring Steninge.

Fotnot: Eftersom det inte föreligger brott avser märsta.nu inte rapportera mer om händelsen men det är av allmänintresse att informera om händelse som påverkar tusentals kommuninvånare under natten.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening