Polis söker tips efter skjutning

Polisen uppmanar allmänhet att höra av sig med eventuella tips efter skjutningen i Valsta på tisdagskvällen.

Vid 23-tiden på tisdagskvällen sköts en man i Valsta. Ingen person har gripits med anledning av det och polisen inledde trygghetsskapande åtgärder på onsdagen. Man kommer också att ha högre polisiär närvaro i området för att besvara frågor från boende och andra personer. Den som har tips till polisen om ärendet kontaktar polisen via 114 14. Polisen behöver hjälp med iakttagelser kring händelsen, även eventuella foton eller filmer är av intresse.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening