Polis söker tips efter skjutning

Polisen uppmanar allmänhet att höra av sig med eventuella tips efter skjutningen i Valsta på tisdagskvällen.

Vid 23-tiden på tisdagskvällen sköts en man i Valsta. Ingen person har gripits med anledning av det och polisen inledde trygghetsskapande åtgärder på onsdagen. Man kommer också att ha högre polisiär närvaro i området för att besvara frågor från boende och andra personer. Den som har tips till polisen om ärendet kontaktar polisen via 114 14. Polisen behöver hjälp med iakttagelser kring händelsen, även eventuella foton eller filmer är av intresse.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.