Foto: MMS-Bild
En brinnande bil på Norrbacka hade inte med den pågående insatsen att göra

Vapen sågs i bil mot Märsta

Ett stort polispådrag befinner sig i Märsta:- Vi söker efter en bil, säger Carina Skagerlind, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.

Helikopter och polis är i Märsta med anledning av att man vill ha tag i en bil. Enligt uppgift till märsta.nu är det uppemot fem polisbilar som åkt in mot Märsta. En helikopter hovrar över centrala Märsta. Samtidigt har ett larm gått om en bil som brinner i Norrbacka, den bilen har dock inget saken att göra utan självantände.

Polisen uppgav strax efter klockan 13 att bakgrunden var att det i samband med färd på E4:an setts vapenliknande föremål i den aktuella bilen. Någon ska ha visat föremålet för en annan person i bilen. Sökningarna efter bilen pågår fortfarande.

Bilen har inte återfunnits och polisen meddelar att sökandet trappas av efter 13.40. Utredningen pågår fortfarande, en anmälan om olaga hot är upprättad.

 

Uppdaterad kl 13.50

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening